Dzisiaj jest : 07-10-2022
Imieniny obchodzą : Amalia, Tekla, Marek, Maria, Rościsława, Stefan, Justyna
Wschód Słońca : Zachód Słońca :
Wschód Księżyca : Zachód Księżyca :
Domowa Apteczka
Apteczka domowa
Pomimo, że apteki są prawie na każdym kroku, a większość z nich jest świetnie zaopatrzona, pacjenci wiedzą, że w domu, s

wiecej
Tak, chcę otrzymywać informacje o nowościach w serwisie
porady-domowe.pl na swoją skrzynkę pocztową

Rembrandt, Chodowiecki, Voucher, Elżbieta Vigee-Lebrun, Daumier, Hokusai, Hiroshige

Pracowitość artystów

Niektórzy artyści odznaczali się ogromną pracowitością. Rembrandt namalował około 600 obrazów. Chodowiecki, sztycharz gdański z XVIII wieku zostawił po sobie przeszło 3000 sztychów. Voucher – francuski malrz z XVIII wieku około 10.000 rysunków. Elżbieta Vigee-Lebrun, malarka francuska z końca XVIII w. i początku XIX w. wymalowała z górą 700 portretów i 200 pejzaży. Daumier zostawił po sobie 4000 litografii i 1000 drzeworytów, Hiroshige – Japończyk z XIX w. 8000. Wszystkich jednak wyprzedził Japończyk Hokusai, który stworzył więcej jak 100.000 obrazów, sztychów, rysunków, studiów i szkiców.

Degas

Cena hurtowa i detaliczna obrazów

Obraz Degasa, Francuza z końca XIX wieku i początku XX w. „Tancerki przy drążku” uzyskał na licytacji w Paryżu w 1912 roku cenę 435.000 franków. Degas swego czasu otrzymał za ten obraz 500 franków. Kiedy go zapytano, czy nie jest to dla niego przykre, odpowiedział, że czuje się jak koń wyścigowy, wygrywający wielką nagrodę. Nagrodę bierze kto inny, on zaś musi się zadowolić swoją porcją owsa.

Rembrandt

Umierał dwa razy

Rembrandt umierał dwa razy. Plerwazy raz: jednak fikcyjnie. Kiedy z powodu bankructwa artysty wielka kolekcja jego obrazów, rysunków, miedziorytów, miała być aprzedana na licytacji, Remnbrandt stwierdził, że prace zmarłych artystów są o wiele wyżej licytowane. Rozpowszechnił więc informację tuż przed licytacją, że zmarł co wzbudziło ogromne zainteresowanie licytacją. Za wszystkie dzieła uzyskał trzykrotnie wyższą cene niz sie spodziewał. Zaraz po wylicytowaniu ostatniego obrazu za bajońską kwotę pojawił się zadowlony na sali aukcyjnej wzbudzając sensację. Spłacił wszelkie długi i mógł przez następne kilka lat spokojne tworzyć nowe dzieła.

Segantini

O mało co największy obraz

Rozmiary dzieł sztuki były najrozmaitsze. Segantini projektował namalowanie wielkiej panoramy doliny Engadin w Szwajcarii na płótnie 4400 m. kw. Plan ten upadł z powodu zbyt wysokich kosztów.

Parrhasios, Zeuxis, Tizian, Wohlgemuth, Durer

Wierna kopia

Starogrecki malarz
Zeuxis namalował kiść winogron tak łudząco, że wróble próbowały siadać na niej i dziobać winogrona. Współczesny z nim malarz Parrhasios zaprosił go do swej pracownl, by pokazać swój nowy obraz. Obraz był zakryty płótnem. Kiedy jednak Zeuxis chciał zdjąć płótno, okazało się, że było ono malowane.

Portret Papieża Pawła III malowany przez Tiziana był tak podobny, że gdy artysta wystawił go w oknie, by prędzej wysechł, przechodnie składali mu ukłony.
Wohlgemuth, malarz niemiecki z 15 w, malował archanioła Gabriela w swoim "Zwiastowaniu". Kiedy po przerwie obiadowej wrócił do pracy na czole Gabriela siedziała mucha, która napróżno usiłował spędzić. W czasie przerwy muchę tę namalował uczeń jego Albrecht Durer.

<< 1 2 3 4 >>
Strona Główna

Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!

©WanJar reklama | pomoc | kontakt