
Leki muszą mieć aktualną datę ważności, a w każdej apteczce powinny się znaleźć specyfiki używane stale przez domowników

W żadnym
wypadku nie wolno prowokować wymiotów. W czasie zwracania treść żołądkowa
przechodząc powtórnie (w odwrotnym kierunku) przez przełyk i jamę ustną,
powoduje nowe oparzenie . Ściana żołądka jest stosunkowo lepiej chronioa dzięki pokrywającej ją warstwie śluzu utrudniającego działanie kwasu . W końcu jest ona I tak
fizjologicznie stale poddawana działanlu kwasu biorącego udział w trawieniu . Pacjent powinien łykami popijać płyny obojętne -woda , herbata . Możliwie szybko oparzony winien zostać przewieziony do szpitala. W dalszym postępowaniu będzie ważne dla lekarza ustalenie rodzaju żrącej substanci . Należy zabezpieczyć jej resztki ,naczynia opakowanie i ewentualne wymiociny.
Przyczyną jest noszenie twardego obuwia , brak higieny lub własciwej pielęgnacji stóp. Po codziennym myciu należy pięty przetrzec pumeksem. Następnie użyc krem złuszczający. Raz w tygodniu stosowac kąpiele zmiękczjące w soli do stóp lub mieszance ziołowej z dodatkiem krochmalu i siemienia lnianego. Wskazane jest smarowanie stóp linomagiem oraz kremami z zawartością witaminy A.
Postępowanie
Obraz chorobowy uzupełnia jeszcze ogromne osłabienie. Udzielenie pierwszej pomocy polega przede wszystkim na wstrzymaniu dalszego działania wysokiej temperatury, zapobiegając tym samym nawarstwianiu się kolejnych zaburzeń. W pierwszym rzędzie należy przenieść porażonego z gorącego otoczenia w chłodne miejsce, na przykład do cienia. Ze względu na zaburzenia krążenia zaleca się ułożenie "na płask". Subiektywne uczucie dreszczy i marznięcia zwalcza się, podobnie jak we wstrząsie, okrywaniem chorego.
Biorąc pod uwagę fakt, że wraz z utratą wody nastąpiła równocześnie utrata soli, należy uzupełniać zarówno jedno, jak i drugie.
Porażonemu podaje się do popijania lekko słony roztwór (łyżeczka soli na litr wody) lub smaczniejszy roztwór wielo¬mineralny (używany przez sportowców) do czasu zupełnego odzyskania świadomości.
W przypadku utraty przytomności najpierw bada Się czynność oddechową. W zależności od tego, czy jest zachowany samoistny oddech, czy też go brak, porażonego układa się na boku lub rozpoczyna się sztuczne oddychanie. W przypadku gdy porażenie cieplne wystąpiło w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego, każdy następny wysiłek już po powrocie do stanu normalnego, stwarza niebezpieczeństwo nawrotu grożnego nawet dla życia.
Przez dłuższy czas zaleca się ścisłe przestrzeganie peł¬nego relaksu. W żadnym razie nie zezwala się pacjentowi na podjęcie, wkrótce po incydencie, Jakiejkolwiek pracy. W razie konieczności należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Pierwszą czynnością w przypadku porażenia prądem jest przerwanie obwodu elektrycznego.
- Robi się to wyłączając wadliwe urządzenie przez wyciągnięcie wtyczki z gniazdka lub wyjęcie bezpiecznika. Gdy z jakiegokolwiek powodu nie można przerwać działania prądu prądu, ratujący musi odseparować ofiarę wypadku od obwodu elektrycznego . Sam izoluje się stając na suchej desce , tkaninach lub innym materiale izolacyjnym.
- następnie usiłuje (np. suchą listwą drewnianą lub kijem od szczotki )odsunąć od rażonego przedmiot pod napięciem
-ostatecznie można chwycić za ubranie porażonego i oderwać go od źródła prądu
- po usunięcu zagrożenia kontroluje się oddech i tętno
- w razie nieprzytomności , stosuje się boczne ułożenie. W razie zatrzymania oddechu rozpoczyna się sztuczne oddychanie
- w przypadku zatrzymania akcji serca należy wykonać masaż serca
- NIGDY NIE WOLNO DOTYKAĆ RATOWANEGO GOŁYMI RĘKAMI
W przypadkach rażenia prądem można się liczyć z przeskokiem prądu i w związku z tym nie jest możliwe wykonywanie czynności ratunkowych w ramach pierwszej pomocy.
- pomoc granicza się do zawiadomienia pogotowia ratunkowego