Dzisiaj jest : 13-08-2022
Imieniny obchodzą : Radomiła, Hipolit, Diana, Hipolita, Kasjan, Adriana, Helena, Wojbor, Jan, Gertruda
Wschód Słońca : Zachód Słońca :
Wschód Księżyca : Zachód Księżyca :
Domowa Apteczka
Apteczka domowa
Pomimo, że apteki są prawie na każdym kroku, a większość z nich jest świetnie zaopatrzona, pacjenci wiedzą, że w domu, s

wiecej
Tak, chcę otrzymywać informacje o nowościach w serwisie
porady-domowe.pl na swoją skrzynkę pocztową

Udar cieplny

Jako zwiastuny udaru cieplnego mogą występować objawy typowe dla porażenia Dopiero stwierdzenie braku wydzielania potu pozwala na odr6znienie obu stanów chorobowych Już w początkowej fazie udaru cieplnego szybko rośnie temperatura ciała. Wzmaga się przekrwienie skóry mające stworzyć warunki zwiększonego oddawania ciepła, jest ona sucha, zaczerwieniona i gorąca. Twarz staje się pąsowa. W gorącej atmosferze temperatura ciała może osiągną 43 C,a nawet 44°C
Przybierające na intensywności zaburzenia orientacji, chwiejny chód tępy wyraz twarzy i wystąpienie drgawek są objawami zaburzeń mózgowych, gdyż równolegle do gromadzenia się ciepła w organizmie rozwija się obrzęk mózgu. Utrata przytomności następuje zwykle, gdy temperatura ciała dochodzi do 42"C. Mogą wreszcie występować również. zaburzenia oddechu prowadzące do zatrzymania czynności oddechowej. a nawet do śmierci. Udar cieplny należy traktować zawsze jako stan chorobowy zagrażający ŻYCIU.

Postępowanie


Podobnie jak w przypadkach porażenia cieplnego pierwszą czynnością jest zapobiegnięcie dalszemu działaniu wysokiej temperatury. Chorego przenosi się w chłodne ocienione miejsce i jeśli nie utracił przytomności, układa się z uniesionyrn tułowiem i głową. W przypadku utraty przytomności chorego kładzie się na boku lub po zbadaniu oddechu przystępuje do sztucznego oddychania.
Temperaturę ciała staramy Się obniżyc za pomocą wszystkich możliwych środków, Ciało pacjenta po obnażeniu Spryskuje się wodą lub stosuje wilgotne okłady, Wachlowaniem przyspieszamy parowanie wilgoci obniżając temperaturę. Przez cały czas, w krótkich odstępach czasu, kontroluje się czynności życiowe organizmu.
Gwałtowne ochładzanie na przykład przez zanurzenie ciała do wanny z zimną wodą stwarza niebezpieczeństwo zatrzymania krążenia i dlatego nie zaleca się stosowania tego środka ratunkowego. Po ochłodzeniu należy pozostawić pacjenta w zupełnym spokoju, licząc się z dużą możliwością wystąpienia groźnego dla życia nawrotu. Należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Ukąszenie przez owada

Jedno ukąszenie użądlenie przez osę, pszczołę czy szerszenia nie jest niebezpieczne. W przypadku uczulenia na dany jad lub w przypadku równoczesnego doznania licznych ukąszeń może dojść jednak do śmiertelnego zatrucia.

Po ukąszeniu miejsce ukąszenia użądlenia należy:
- ochładzać lodem lub zimną wodą (zapobiega powiększaniu się obrzeku i łagodzi ból)
- jeśli po ukąszeniu przez pszczołę pozostało widoczne żądło, można je usunąć tak aby nie wyciskać pęcherzyka z jadem

Ukąszenie przez węża

W Europie Środkowej spośród jadowitych węży żyją tylko żmije i pokrewne im gatunki, W naszych warunkach ukąszenie przez węża należy do rzadkich przypadkÓw, jakie mogą się przydarzyć ratownikowi.
Po ukąszeniu stwierdza się dwie ranki wielkości łebka od szpilki odległe od siebie około 1 cm. Skóra w okolicy ukąszenia jest bardzo bolesna, zaczerwieniona i obrzęknięta.
Po pewnym czasie występują bóle głowy, mdłości i biegunka. Mogą rozwijać się objawy wstrząsu.Osobę ukąszoną w rękę czy łydkę kładziemy w pozyci horyzontalnej i w pierwszej kolejności nakładamy zacisk na kończynę
- po nalożenlu zacisku tętno musi pozostać wyczuwalne. Zaciśnięta kończyna przyibera sinoczerwoną barwę
- ukąszona kończyna powinna zostać unieruchomiona
- zatruty nie powlinien się poruszać, a w żadnym wypadku nie wykonywać wysiłków fizycznych
- wymagana jest baczna obserwacja do czasu przybycia pogotowia ratunkowego (tętno oddech).
- należy zaniechac wycinania lub wypalania rany po ukąszeniu

Włosy

Włosy piękne zimą.

Nie tylko skóra cierpi zimą. Również włony stają się zmęczone. Tracą blask, szybciej się przetłuszczają i elektryzują - dlatego wymagają wzmożonej pielęgnacji. Pod czpką się " zaparzają", dlatego unikajmy ciężkich odżywek ( po zdjęciu czapki włosy będą wyglądały jak brudne), dlatego należy stosowac lekkie odżywki nawilżające, zapobiegające elektryzowaniu się włosów. Raz wtygodniu można zrobic włosom zabieg intensywnego odżywiania. Również skóra głowy wysusza się zimą i wymaga nawilżenia. Absolutnie nie wolno wychodzic na zewnątrz z wilgotnymi włosami, bo po przemarznięciu staną się bardziej łamliwe.

Wrastające paznokcie

Zbyt ciasne obuwie lub złe obcięcie paznokci.

Gdy paznokie dąży do odzyskania dawnego kształtu, wówczas wnika w rowek powodując ból, obrzęk , zaczerwienienie a często także zakażenie. Usunięcie tej dolegliwości polega przeważnie na nacięciu paznokcia z boku i wjęciu odciętego fragmentu, cążkami lub dłutkiem. Do pielęgnacji w domu jest zalecany płyn do wrastających paznokci . Należy obcinac paznokcie na prosto i nosic wygodne obuwie. Aby płytka mogła powrócic w naturalny rowek, kawałek waty nasącza się w witaminie E lub w specjalnym płynie i wkłada delikatnie patyczkiem między rowek a płytkę. Opatrunek należy zmieniac codziennie.

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 >>
Strona Główna

Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!

©WanJar reklama | pomoc | kontakt