
Pomimo, że apteki są prawie na każdym kroku, a większość z nich jest świetnie zaopatrzona, pacjenci wiedzą, że w domu, s

Postępowanie
Podobnie jak w przypadkach porażenia cieplnego pierwszą czynnością jest zapobiegnięcie dalszemu działaniu wysokiej temperatury. Chorego przenosi się w chłodne ocienione miejsce i jeśli nie utracił przytomności, układa się z uniesionyrn tułowiem i głową. W przypadku utraty przytomności chorego kładzie się na boku lub po zbadaniu oddechu przystępuje do sztucznego oddychania.
Temperaturę ciała staramy Się obniżyc za pomocą wszystkich możliwych środków, Ciało pacjenta po obnażeniu Spryskuje się wodą lub stosuje wilgotne okłady, Wachlowaniem przyspieszamy parowanie wilgoci obniżając temperaturę. Przez cały czas, w krótkich odstępach czasu, kontroluje się czynności życiowe organizmu.
Gwałtowne ochładzanie na przykład przez zanurzenie ciała do wanny z zimną wodą stwarza niebezpieczeństwo zatrzymania krążenia i dlatego nie zaleca się stosowania tego środka ratunkowego. Po ochłodzeniu należy pozostawić pacjenta w zupełnym spokoju, licząc się z dużą możliwością wystąpienia groźnego dla życia nawrotu. Należy wezwać pogotowie ratunkowe.
Po ukąszeniu miejsce ukąszenia użądlenia należy:
- ochładzać lodem lub zimną wodą (zapobiega powiększaniu się obrzeku i łagodzi ból)
- jeśli po ukąszeniu przez pszczołę pozostało widoczne żądło, można je usunąć tak aby nie wyciskać pęcherzyka z jadem
Osobę ukąszoną w rękę czy łydkę kładziemy w pozyci horyzontalnej i w pierwszej kolejności nakładamy zacisk na kończynę
- po nalożenlu zacisku tętno musi pozostać wyczuwalne. Zaciśnięta kończyna przyibera sinoczerwoną barwę
- ukąszona kończyna powinna zostać unieruchomiona
- zatruty nie powlinien się poruszać, a w żadnym wypadku nie wykonywać wysiłków fizycznych
- wymagana jest baczna obserwacja do czasu przybycia pogotowia ratunkowego (tętno oddech).
- należy zaniechac wycinania lub wypalania rany po ukąszeniu
Nie tylko skóra cierpi zimą. Również włony stają się zmęczone. Tracą blask, szybciej się przetłuszczają i elektryzują - dlatego wymagają wzmożonej pielęgnacji. Pod czpką się " zaparzają", dlatego unikajmy ciężkich odżywek ( po zdjęciu czapki włosy będą wyglądały jak brudne), dlatego należy stosowac lekkie odżywki nawilżające, zapobiegające elektryzowaniu się włosów. Raz wtygodniu można zrobic włosom zabieg intensywnego odżywiania. Również skóra głowy wysusza się zimą i wymaga nawilżenia. Absolutnie nie wolno wychodzic na zewnątrz z wilgotnymi włosami, bo po przemarznięciu staną się bardziej łamliwe.
Gdy paznokie dąży do odzyskania dawnego kształtu, wówczas wnika w rowek powodując ból, obrzęk , zaczerwienienie a często także zakażenie. Usunięcie tej dolegliwości polega przeważnie na nacięciu paznokcia z boku i wjęciu odciętego fragmentu, cążkami lub dłutkiem. Do pielęgnacji w domu jest zalecany płyn do wrastających paznokci . Należy obcinac paznokcie na prosto i nosic wygodne obuwie. Aby płytka mogła powrócic w naturalny rowek, kawałek waty nasącza się w witaminie E lub w specjalnym płynie i wkłada delikatnie patyczkiem między rowek a płytkę. Opatrunek należy zmieniac codziennie.