Dzisiaj jest : 12-08-2022
Imieniny obchodzą : Klara, Lech, Piotr, Hilaria, Leonida
Wschód Słońca : Zachód Słońca :
Wschód Księżyca : Zachód Księżyca :
Domowa Apteczka
Apteczka domowa
Pomimo, że apteki są prawie na każdym kroku, a większość z nich jest świetnie zaopatrzona, pacjenci wiedzą, że w domu, s

wiecej
Tak, chcę otrzymywać informacje o nowościach w serwisie
porady-domowe.pl na swoją skrzynkę pocztową

Wrzody

Na czym polega choroba wrzodowa

Choroba wrzodowa jest to proces o nieustalonej dotychczas przyczynie w którym dochodzi do wytworzenia pojedynczego, rzadziej do mnogich owrzodzeń w żołądku lub dwunastnicy. Chorobą wrzodową nie są te stany, gdy owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy powstało w wyniku wpływu znanych czynników np. leków niesterydowych przeciwzapalnych, czynnikó infekcyjnych, poparzenia ciała. Najpewniejszą metodą diagnostyczną jest badanie endoskopowe żołądka ( gastroskopia) połączone z pobraniem wycinków, które zostaną poddane badaniu histopatologicznemu.

Zartucia lekami

Najczęściej spotykamy zatrucia środkami nasennymi i uspokajającymi . Nieżadko są stosowane w celach samobójczych. Częso środki doustne są przyjmowane wraz z alkoholem, który wzmaga działanie leków. Srodki nasenne pobrane w dużej ilości działają narkotycznie, powodując w pierwszym rzędzie zaburzenia świadomości , odurzenie nieprzytomność.

Należy usuwać truciznę przez prowokowanie wymiotów. Niezależnie od prób chorego trzeba otoczyć troskliwą opieką ze szczególnym zwracaniem uwagi na stan jego świadomości, oddychanie i krążenie. W przypadku zaburzenia świadomości należy ułożyć w pozycji bocznej bądź rozpocząć akcję sztucznego oddychania i wezwać pogotowie.

Zatrucia środkami do prania , zmywania i czyszczenia

Środki do czyszczenia prania zmywania są niezbyt trujące co nalwyżej powodują podrażnienie i zaczerwienienie błon śluzowych. Groźniejsza jest tendencja środkÓw czystościowych do pienienia się.

Sposób postępowania: - w żadnym razie nie należy prowokować wymiotów - za pomocą odpieniaczy (dostępnych w aptece)można zapobiec zmniejszeniu się piany -picie wody może w pewnym stopniu rozcieńczyć żrącą substancję

Zatrucia środkami spożywczymi

1. Zatrucie zepsutymi potrawami
Czas od chwili spożycia pokarmu do wystąpienia pierwszych objawów zatrucia trwającym około trzech godzin występuje gwałtowna biegunka z równoczesnymi wymiotami. W czasie ciężkich zatruć na skutek utraty dużej ilości wody mogą wystąpić objawy wstrząsu.
2. Zatrucie jadem kielbasianym
Po jednodniowym okresie toksyny działają na układ nerwowy wywołując zawroty głowy, zaburzenia wzroku, trudności w przełykaniu i bardzo silny ślinotok, czasami suchość w ustach. W następnym okresie pojawiają się zaburzenia oddychania, aż do porażenia oddechu. Świadomość nie bywa zaburzona.
3. Zatrucie grzybami
Obok objawów przypominających zatrucie zepsutymi Środkamii spożywczymi zatrucie grzybami, w zależności od gatunku, wywołuje specyficzny obraz chorobowy w postaci , zaczerwienienia twarzy, ślinotoku, znacznego podniecenia kurczów, zamroczenia, odurzenia, występują gwałtowne wymioty, bóle brzucha i biegunki Po przejściowej poprawie ustaje funkcjonowanie wątroby i nerek.

Gdy zatruty jest całkowicie przytomny nalezy:
-pobudzić do wymiotów (podać letnią wodę z solą , potem połaskotać tylną ścianę gardła)
- kontrolować świadomość i oddech
- w przypadku każdego zatrucia grzybami konieczne jest sprowadzenie lekarza

UWAGA!!! W ŻADNYM PRZYPADKU NIE PODAWAĆ MLEKA
To może przyspieszyć przechodzenie szkodliwych substanci do organizmu.

Zatrucie alkoholowe

Ogólne skutki nadużycia alkoholu są powszechnie znane. Obniżona zostaje zdolność skupienia się i zborność ruchowa. Niektórzy ludzie reagują zbytnią wesołością, inni są zmęczeni i zamroczeni. Upojenie alkoholowe powoduje prócz działania trującego jeszcze wiele dodatkowych zagrożeń. Człowiek pijany ma znacznie bardziej ograniczoną zdolność oceny swego postępowania,
jak również zdolność oceny zagrażającego niebezpieczeństa.

1 W przypadku natrafienia na pozbawionego pomocy pijanego najlepiej:
- powiadomić pogotowie ratunkowe lub policję. W ten sposób zapewnia mu się opiekę i zabezpiecza przed nieprzewidzianym wypadkiem.

2 Zatrutego z zaburzoną świadomością lub nieprzytomnego należy:
- ułożyć na boku
- w razie bezdechu rozpoczya się sztuczne oddychanie
- wezwać pogotowie

<< 1 2 3 4 5 6 7 8 >>
Strona Główna

Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!

©WanJar reklama | pomoc | kontakt