Dzisiaj jest : 12-08-2022
Imieniny obchodzą : Klara, Lech, Piotr, Hilaria, Leonida
Wschód Słońca : Zachód Słońca :
Wschód Księżyca : Zachód Księżyca :
Domowa Apteczka
Apteczka samochodowa
Leki muszą mieć aktualną datę ważności, a w każdej apteczce powinny się znaleźć specyfiki używane stale przez domowników

wiecej
Tak, chcę otrzymywać informacje o nowościach w serwisie
porady-domowe.pl na swoją skrzynkę pocztową

Zatrucie gazami drażniącymi

Chlor gazowy, gazy nitrozowe oraz opary lakierów drażnią błony śluzowe, szczególnie dróg oddechowych i oczu. Przy tym zatruciu występują przykre skutki podrażnienia na sciany pęcherzyków płucnych.
Bezpośrednio po zetknięciu się z gazem zatruci reagują kaszlem, bólem oczu, lekką dusznością oraz bólem głowy. Niekiedy nawet po upłynięciu doby może wystąpić silna duszność i objawy ostrego niedoboru tlenu.

Po usunięciu z zagrożonej okolicy należy:
-przenieść zatrutego na świerze powietzre
-zatruty powinien unikać wysiłku fizycznego
-pacjent powinien być przewieziony do szpitala naobserwację
- w razie podrażnienia spojówek stosuje się długotrwałe płukane bieżącą wodą

Zatrucie tlekiem węgla

Zatrucie rozpoczyna się bólem głowy, zawrotami, szumem w uszach, zaburzeniami wzroku, zmiaianami psychicznymi oraz uczuciem odurzenia. Przy przedłużającym Się okresie zatrucia następuje utrata przytomności, kurcze i wreszcie dochodzi do zatrzymania akcji oddechowej.
Skóra zatrutego, pomimo ostrego głodu tlenowego, nie przybiera niekiedy sinej barwy, lecz pozostaje zupełnie różowa.

Zatrutego nalezy:
- czym prędzej ewakuować z zagrożonej okolicy.
- jeśli to jest możliwe, należy szeroko otworzyć drzwi, po czym, wstrzymując oddech również okno, tak aby powstały przeciąg przewietrzy! lokal
- do zagazowanego pomieszczenia wolno wejść jedynie przy ubezpieczeniu ratownika przez drugą osobę. Maska gazowa lub przyciśnięta do ust i nosa chusteczka nie chronią przed zatruciem. Gdy przewietrzenie z jakiegoś powodu nie jest możliwe, akcję ratunkową przeprowadza się przy użyciu specjalistyczngo sprzetu
-po wyniesieniu zatrutego na świeże powietrze natychmiast należy skontrolować oddech. W wypadku bezdechu , natychmiast rozpoczynamy sztuczne oddychanie. Nieprzytomnego układa się na boku

Zatrucie węglowodorami, rozpuszczalnikami organicznymi

Do zatrucia tymi substancjami zawartymi w rozpuszczalnikach farb, lakierów, klejów, benzyn, olejów opałowych, benzolów , toluenów, chloroformów, czterochlorków węgla, trójchloroetylenów dochodzi głównie drogą doustną lub przez wdychanie trujących oparów.

Pojawiają się bóle głowy, odurzenie, zawroty, mdłości, oszołomienie i utrata świadomości. Mogą wystąpić późne zmiany chorobowe w wątrobie, nerkach i płucach.

W przypadkach zatruć przez drogi oddechowe często znajdujemy ofiarę jeszcze przebywającą w zagrożonej okolicy
- musi być stamtąd jak najszybciej ewakuowana
- w razie zatrucia drogą doustną nie należy pobudzać do wymiotów. Istnieje obawa, ze substancje trujące mogą się dostać do dróg oddechowych (zachlyśnlęcie).
- po skażeniu trucizną skóry stosuje się długotrwałe płukanie okolicy , która miała kontakt z trucizną

<< 1 2 3 4 5 6 7 8
Strona Główna

Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!

©WanJar reklama | pomoc | kontakt