Dzisiaj jest : 08-12-2022
Imieniny obchodzą : Wirginiusz, Maria, Narcyza, Apollo, Boguwola
Wschód Słońca : Zachód Słońca :
Wschód Księżyca : Zachód Księżyca :
Domowa Apteczka
Apteczka domowa
Pomimo, że apteki są prawie na każdym kroku, a większość z nich jest świetnie zaopatrzona, pacjenci wiedzą, że w domu, s

wiecej
Tak, chcę otrzymywać informacje o nowościach w serwisie
porady-domowe.pl na swoją skrzynkę pocztową

karaczan (karaluch)

KARACZAN PRUSAK KARALUCH 

Opis: Karaczan prusak jest owadem występującym gromadnie, najczęściej w lokalach z centralnym ogrzewaniem. Prowadzi nocny tryb życia. Na dzień kryje się pod podłogami, w szczelinach i w innych ukryciach. Zwalczanie:Wieczorem należy ustawić pojemnik o stromych ściankach wypełniony piwem lub mlekiem. Należy oprzeć o ścianki np linijke po ktorej karaluchy wejdą do wnętrza miseczki i utopią się w płynie. Piwo i mleko niezwykle przyciągają karaluchy. Poza podanym sposobem w handlu jest dostepnych wiele środków służących do zwalczania karaluchów.Uwagi:Nasza walka niestety pozostanie nieskuteczna jeśli nie podejmiemy jej z udziałem sąsiadów. Innym rozwiązaniem może być odizolowanie wszelkich szczelin którymi prusaki mogą dostać się do mieszkania.

Rybiki

rybiki, rybiki cukrowe, Lepisma saccharina

Opis: Rybiki cukrowe nie posiadaja skrzydeł i są barwy srebrzystej. Długość ich ciała zawiera się w przedziale 8-10mm. Według znawców rybiki pojawiły się w europie przewiezione w jednym z transportów przybyłych z tropiklanych krajów. Odżywiają się produktami zawierającymi skrobię i polisacharydy a także celulozą. Rybiki nie lubią światłą za to uwielbiają wilgoć i ciepło Zwalczanie:W pierwszej kolejności należy zadbać o zmianę warunków panujących w mieszkaniu. Rybiki jako owady tropikalne uwielbiają ciepło wilgoć i zaciemnione miejsca. Obnizenie temperatury w mieszkaniu a także niwelowanie wilgotnych miejsc może okazać się bardzo skuteczną bronią przeciwko rybikom cukrowym. Rybiki odzywiają się miedzy innymi tekturą dlatego bardzo skuteczny okazuje sie babciny sposób z miodem na kartce papieru lub kliszy fotograficznej. Rybik zwabiony celulozą zawarta w papierze zostaje sklejony miodm co uniemożliwia mu ucieczkę. Pułapki tego typu należy dość często usuwać i zastępować nowymi Uwagi:Nawet calkowite zwalczenie rybików nie gwarantuje że nie powrócą gdyż wystarczy kolejna ich para która może przywędrować rurą lub szczelinami domowymi. Dlatego też należy zadbać aby warunki im nie odpowiadały i zwalczać wilgoć oraz wysoką temperature.

mrówki

MRÓWKA FARAONA, FARAONKA 

Opis:Są zmorą bloków mieszkalnych konkurując z ludźmi o pożywienie, dzięki swoim niewielkim wymiarom są w stanie dostać się praktycznie wszędzie, zarówno jeśli chodzi o poszukiwanie pokarmu jak i zakładanie gniazd.Zwalczanie:Najważniejsza sprawa to utrzymywanie porządku. Na podłodze nie mogą znaleźć się okruchy, resztki jedzenia, czy też inne  odpadki.  Nogi mebli należy posmarować od dołu wazeliną, co uniemożliwia wdrapywanie się nań szkodników. Wszystkie rury w miejscach styku z sufitem i podłogą oraz szpary pod drzwiami starannie zalepić np. gipsem. Mrówki chodzą po rurach i przewodach, a nie wewnątrz nich, dlatego tak ważną sprawą jest dokładne pozbycie się szpar. Przynęta zrobiona z gotowanego jajka (dokładniej zółtka) z dodatkiem odrobiny boraksu, wykładana co 1-2 dni, już po paru tygodniach może doprowadzić do zatrucia wszystkich mrówek. Należy pamiętać że boraks może uśmiercić domowego kota czy psa. Jeśli to nie pomoże należy zastosować gotowe preparaty.Uwagi:Walka pozostanie nieskuteczna jeśli sąsiedzi nie zabiorą się za nią również. Mrówki poprostu przyjdą z sąsiedniego mieszkania.

1
Strona Główna

Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!

©WanJar reklama | pomoc | kontakt