

Plamy na litere P
Perfumy nie tylko wzbogacają nasze ciało w oryginalny bukiet zapachowy, ale staja się czasami, przez nas już niepożądaną, plamą i co wtedy zrobić? Należy czyścić salmiakiem. Po oczyszczeniu wyprać w płynnym detergencie.
Piwo wylewa się na nas nie tylko pod koniec biesiady, ale czasami (co gorsze) na jej początku. Wystarczy zastosować na plamę czysty ocet. Gdy to jest za mało skuteczne pierzemy w jak najcieplejszej wodzie (w zależności od rodzaju materiału) z proszkiem z enzymami.
Podkład do pudru co zrobić w zależności, czy podkład jest tłusty, czy odtłuszczony? Po pocieraniu plamy detergentem natychmiast płukać w wodzie - w przypadku beztłuszczowego pudru.
W przypadku podkładów tłustych, usuwać plamy z tkanin wywabiaczem do plam.
Pomadka do ust zdarza się, że przy malowaniu, bądź manipulowaniu koło torebki i ubrania pomalujemy tkaninę. Wtedy... Plamę przetrzeć benzyną, lub wywabiaczem do plam. Gdy to nie da pożądanego efektu, należy dalej czyścić alkoholem. Po skutecznych zabiegach, wypłukać w płynnym detergencie z salmiakiem.
Pisaki zachodzi tu dosyć pracochłonny proces czyszczenia plamy. Plamy po pisakach są trudne do zlikwidowania, ale należy wyprać materiał mydłem lub gliceryną, a następnie dokonać prania proszkiem z enzymem. Oporne miejsca potraktować spirytusem.
Pasta do butów ile razy czyścimy buty, a brudzimy rękawy i spodnie (gdy buty czyścimy na nogach). Plamy po paście do butów należy potraktować rozpuszczalnikiem, przetrzeć detergentem, można też użyć spirytusu.
Przypalenie żelazkiem nagminnie zdarza się, gdy prasujemy od przypadku do przypadku i jeszcze dodatkowo wykonujemy wiele innych czynności. Miejsce zaplamione pocieramy w wodzie z mydłem, później płuczemy ciepłą wodą. Gdy wszystko wyschnie czyścimy jeszcze benzyną. Gdy żółte plamy nie schodzą, traktujemy plamę wodą utlenioną.
Pot jest nieprzyjemny nie tylko przez swój zapach, ale i nie taki łatwy do usunięcia. Świeżo zdjęte z delikwenta przeprać w wodzie z mydłem lub octem. Uwaga przy plamie na jedwabiu - usuwamy ją benzyną. Gdy pot na dobre wżarł się w tkaninę i ją odbarwił, pozostaje drastyczny sposób. Pomóc może następująca mieszanka: 3 łyżki amoniaku, 3 łyżki czystego spirytusu i 1 łyżeczka soli. Mieszankę nakładamy na plamę i czyścimy, następnie przecieramy suchą szmatką.
Pleśń na meblach polieturowanych to efekt pozostawienia na dłużej np zapraw, które pozostały na blacie stołu i puściły soki. Takie pleśniowe plamy usuwa się naftą. UWAGA ostrożnie!!! meble po użyciu tego środka matowieją, należy uważać, aby zmywać wyłącznie splamione miejsca. W tym celu najlepiej nawinąć trochę waty na zapałkę, zanurzyć w nafcie i pocierać plamę. Po wyschnięciu przecierać czystym korkiem od butelki, a następnie wełnianą szmatką.